07.02.2022 12:03
All Grip Teknolojisi İle Tanışın
Daha fazla sürüş keyfi için onlarca yıla dayanan dört tekerlekten çekiş uzmanlığı.
All Grip Teknolojisi İle Tanışın

ALLGRIP Teknolojisi’nde 40 Yıllık Uzmanlık


Dört tekerlekten çekiş, Suzuki DNA’sının bir parçasını oluşturuyor. Ürettiğimiz bir çok otomobil, ALLGRIP dört tekerlekten çekiş teknolojimizin bir versiyonu ile donatılabiliyor.

Sistem, aracın karakterine ve kullanım amacına uygun şekilde tasarlanıyor. Bunun dışında tamamen elektrikli E-FOUR dört tekerlekten çekişli yeni şarj edilebilir hibrit SUV Suzuki Across seçeneği de bulunuyor.

Hangi güç-aktarma çözümünün size uygun olduğuna siz karar verin.

Suzuki’nin dört tekerlekten çekiş sistemlerini keşfedin.

Suzuki ALLGRIP

Suzuki, her biri Suzuki modeline mükemmel bir şekilde uyan üç farklı ALLGRIP dört tekerlekten çekiş sistemi geliştirdi.
ALLGRIP, her türlü sürüş koşulunda mümkün olan en iyi tutuş anlamına geliyor:

  • Kaygan veya buzlu yüzeylerde
  • Dinamik sürüşlerde ve virajlı yollarda
  • Yokuşta kalkış yaparken
  • Arazi sürüşlerinde

ALLGRIP SELECT

ALLGRIP SELECT sistemi, SX4 S-Cross ve Vitara için özel olarak tasarlandı. Kullanımı kolay bir kumanda düğmesi ile yol şartlarına uygun dört farklı ayardan biri seçilebiliyor:

Auto
“Otomatik” sürüş modunda sistem mümkün olan en yüksek yakıt verimliliğine odaklanıyor. Motorun gücü öncelikli olarak ön aksa aktarılırken, gücün bir kısmı da ilk hareket anında ve tutunmanın zayıf olduğu sürüş koşullarında arka aksa aktarılıyor.

Spor
“Spor” modu, virajlı yollarda dinamik sürüşe odaklanıyor. Sistem, ön ve arka akslar arasındaki tork dağılımını otomatik olarak ayarlıyor. Böylece virajlardaki stabilite arttırılıyor.

Kar
“Kar” tutunmanın düşük olduğu yüzeylerde tutuşu ve dengeyi arttırıyor. Kaygan veya tutunma sorunlarına neden olan gevşek zeminler bile bu modda sorun olmuyor.

Kilit
“Kilit”, diferansiyel kilidini 50:50 etkinleştiriyor. Bu mod, özellikle zorlu zeminde ilerlemek veya gerekirse aracı kar, çamur veya kum gibi zorlu şartlardan çıkarmak için uygun.

Dört ayarın her birinde de, motor gücüne ve fren yönetimine müdahale ederek sürüş koşullarını otomatik olarak optimize ediyor. Entegre 4x4 teknolojisi, sürücüden kaynaklanan hataları ortadan kaldırıyor. ALLGRIP SELECT sadece sürüş keyfini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürüş güvenliğini de arttırıyor.

ALLGRIP AUTO

Hafif ve kompakt ALLGRIP AUTO sistemi Swift ve Ignis modellerinde sunulmaktadır. 

Dört tekerlekten çekiş kalıcı olarak kullanımdadır ve viskoz debriyajla çalışır. Güç, viskoz silikon yağı ile arka aksa aktarılır. Ön aksta yeterli kavrama yoksa, akslar arasındaki hız farklılıkları viskoz sıvının kullanılması için otomatik olarak telafi edilir. Bu, sürüş stabilitesini optimize eder ve neredeyse her yol koşulunda güvenliği artırır.

ALLGRIP PRO

Suzuki, kırk yılı aşkın bir süredir arkadan itişli bir aracı, ön aksı devreye alarak 4x4 araç haline getiren başarılı bir çekiş konsepti kullanıyor.
İlk olarak 1970 yılında üretilen ALLGRIP PRO teknolojisinin bu temel prensibi, modernize edilmiş haliyle günümüzde Jimny modelinde deneyimleyebilirsiniz.

Normal koşulda arkadan itişli olan Jimny’nin dört tekerlekten çekişli olması için, ön aks ikinci bir kumanda kolu ile devreye alınıyor. Böylece ön ve arka akslar transfer kutusu ile birbirine bağlanıyor ve aynı zamanda ön tekerlekler ile bunların tahrik milleri arasındaki sürtünme bağlantısı kuruluyor.

Dört tekerlekten çekiş sistemleri özellikle arazide üstün avantajlar sunuyor; yerden yüksek yapı ve kısa dingil mesafesi ile birlikte etkin bir tork aktarımı, Jimny’ye çekiş ve kontrol açısından üstün beceriler kazandırıyor.
Arazi takviyesi etkinleştirildiğinde, engebeli arazide ve dik noktalarda yeterli çekiç gücü sağlamak için tüm viteslerde tekerleklere daha fazla güç gönderiliyor.