27.11.2017 11:48
Analiz: Suzuki Baleno
Baleno, sınıfının en iyi yakıt ekonomisine sahip ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.
Analiz: Suzuki Baleno

Hatchback otomobiller, özellikle dar yollara sahip kalabalık şehirlerde sıkça tercih edilir. Spor görünümleri ile kullanıcıların kalbini fethetse de iç hacimleri ve bagaj kapasitelerinin düşüklüğü dezavantaj olarak görünür. Suzuki tasarımcıları, bu handikaplardan arınmış bir hatchback otomobil geliştirmek için kolları sıvadı ve çalışmaları Baleno ile meyvelerini verdi.


Baleno, şaşırtıcı bir iç hacme sahip. Dışarıdan bakıldığında göze çarpan oval hatlar ve sportif detaylar, içine girdiğinizde yerini bir sedan otomobilin ferahlığına bırakıyor. Arka koltuklardaki diz mesafesi, dört kişilik seyahatleri dahi konforlu hale getiriyor. Bu genişlikteki iç hacmin bagaj kapasitesini daraltacağını düşünebilirsiniz ancak Suzuki bu konuda da kullanıcılarını şaşırtıyor; Baleno'nun bagaj kapasitesi tam 320 litre!


1.2 Dualjet Motor

Suzuki, küçük kapasiteli motor üretiminde sınıf lideri kabul ediliyor ve 1.2 lt dualjet motor ile bu başarısını sürdürüyor. Baleno'nun aerodinamik gövdesi ile dualjet teknolojisinin birleşimi, düşük yakıt tüketimi ve yüksek performansı bir araya getiriyor. Baleno, 4,6 litrelik karma yakıt tüketimi ile de emsallerinin bir adım ötesine geçiyor. Bu veri Baleno'yu, sınıfının en az yakıt tüketen otomobili konumuna yükseltiyor.


Neden alınmalı?


  • Teknolojik donanımları, teknoloji söz konusu olduğunda tüm otoriteler tarafından güven duyulan Japon mühendisler tarafından geliştirildi.
  • Sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları ile bir kaza anında kabin içindeki güvenlik üst seviyeye çıkarıldı.
  • ABS'nin yanı sıra, Elektronik Fren Güç Dağılımı sistemi ile ani frenlemelerde kontrolün sürücüde kalması sağlandı.
  • Sürekli kıvrımlara sahip şasi ile bağlantı parçaları azaltıldı. Böylelikle aracın ağırlığı da azalırken, çarpışma esnasında ortaya çıkan kuvvetin dengeli şekilde dağılması sağlandı.